• reşat çalışlar

  141.
  şahan gökbakar'ı fazıl say'a tercih eden, fazıl say'daki müzik bilgisine sahip olmadan ''yaptığı sanat boş ve gereksiz'' diyen, ''şahan gökbakar'ın sanata olan katkısı büyüktür'' sözüyle, ''insanlar o zaman recep ivedik'e gitsinler de hamlasınlar'' dememe sebep olan, fethullah gülen'e*, ''halkın adamıdır'', ''siyasi gücü abartıldığı kadar değildir.'' diyerek, her ne kadar; ''apolitik değilim.'' dese de, apolitik gençlikten olduğunu belli eden***, cumhuriyet gazetesi ile hürriyet gazetesini aynı kefeye koyabilen, amacı, ismini kitlelere ezberletmek olan, benim tabirimle de; ''dünyaya, camları kara ile boyanmış güneş gözlüğü ile bakmaya çalışan, internetteki içi boş, çıplak gençlik üyelerindendir.''
  oral çalışların oğludur aynı zamanda. gitsindir** babasının cumhuriyet'teki köşe yazılarını okusundur.
  ayrıca başkalarını aşağılamakla, alışıla gelmemiş düşünceleri sırf farklı olabilmek için benimsemeye çalışmakla, marjinalliği karıştıran insanımsıdır.
  (bkz: ruh hastası)
  (bkz: popülerlik hastası)
  * * *
  #3539205 :)
 • çalıntı şarkılar

  15.
  türkiye'deki kendilerini popçu sanan topçuların çaldıkları şarkılardır.
  #3535529 :)
 • sovyet rusya cokunce biten sol fikir

  6.
  ''sovyet rusya diye bir şey yoktur.'' diyerek düzeltmek istemekteyimdir başlığı. sovyet kelimesinin anlamı, işçi birliğidir. rusya da sovyetler birliği'ne üye olan devletlerden birisidr. sovyetler birliğindeki devletler, abd'nin ve diğer emperyalist güçlerin karşısında durup dağılmamışlardır. yalnızca, dağılmış gibi görünmektedirler ki bu devletler sosyalizmi kendi iliklerine kadar işlemişlerdir.*
  türkmenistan, bugün elektriği, doğalgazı kendi sınırları içerisinde ücretsiz olarak vermektedir ve elinde bulundurduğu doğalgazı türkiye'ye değil rusya'ya satmaktadır. rusya'da üstüne zam yaparak türkiye'ye.* *
  rusya, ruya'nın bugünki esas kişisi sosyalist kagebe'nin bir ajanıdır.
  (bkz: her şey dışardan görüldüğü gibi değildir)
  sovyetler çöktü gibi görünse de; felsefesi hala yaşamaktadır. bu felsefe; ''bitti'' denilen, sol fikir olan sosyalizmdir.
  #3535397 :)
 • utanmadan dondurma reklaminda oynayabilen kadinlar

  7.
  dondurmalı reklam filminde oynamayı seven kadınlardır. utanılacak nesi vardır ki? altı üstü sanat.
  #3535236 :)
 • bakışları yeten insanlar

  55.
  bakışlarıyla her şeyi anlatabilen, karşısındakini kendisine hayran bırakan insanlardır. genellikle lider, yönetici kadrosunda yer alırlardır.
  #3535210 :)
 • ateistlerin sözlük performansı

  ?.
  daralmış kalıplar içerisinde düşünmedikleri için, olaylara her açıdan bakabilen sözlük yazarlarının performansıdır.
  #3535006 :)
 • iq seviyesi yükseldikçe tanrı inancının azalması

  51.
  iq seviyesinin yükselmesi, zeka seviyesinin yükselmesi demektir. zeki insan her şeyi sorgular. her şeyin nedenini merak eder. istesede istemesede materyalist olarak düşünmeye başlar ki bu da tanrıya olan incaın azalmasına neden olur. bir de ıq seviyesi yüksek olup beyni yıkanmış, materyalizmi öcü olarak gören insanlar vardır ki; bunların beyinleri yıkanırken içi boşalmıştır.
  #3534927 :)
 • milli takimin forma renginin turkuaz olmasi

  70.
  (bkz: fatih terim panturanist mi yoksa)
  #3534848 :)
 • aşık olunan kızın kaşar olduğunun anlaşılması

  9.
  platonik aşklarda görülebilen durumdur. platonik aşk yaşayan kişiye göre; kız, çok tatlıdır, dünya güzelidir, dünyanın en saf en temiz insanıdır. bu kişi kızın kendisinden hoşlandığını da düşünür. onunla konuşmaya karar verir ve konuşur ve sonun başlangıcını görür. yıkılır. sonra kendisini toparlar ve ''ben bu kıza aşığım'' der. bu süreç insana çok açı çektirmektedir. kısa süreliğine de olsa insanı fetret devri'ne sokmaktadır.
  #3534836 :)
 • başıma bir şey gelmeyecekse paradoksu

  4.
  korkan insanlarda görülebilecek paradokstur. ne varsa korkan insanlarda vardır; hainlik, dedikoduculuk, bilmediği konu hakkında yorum yapmak,... korkaklık beraberinde kişinin içindeki şeytanı ortaya çıkarır. ve korkak insan, vicdanıyla hareket eden insandır.*.* vicdanıyla hareket eden insan beynini köreltmiş, onu susturmuş insandır. mantıklı hareket edemez.* ve bu paradoksa yakalanan insanlar her ne kadar, ''başıma bir şey gelmeyecekse'' diye başlasalarda, korktukları başlarına gelirdir.
  #3531265 :)
 • komünist atatürkçü

  6.
  türkiye'de gelişen siyasi düşünceler, dış ülkelerde gelişen siyasi düşüncelere göre tamamen farklıdır. türkiye'de dışarıya göre değişik isimlerde ve anlamlarda yeni siyasi akımlar oluşmuştur. örnekleri;
  milliyetçi sosyalist; burjuva sosyalistleri olarak da bilinir. türkiye'deki sosyalistlerin geneli önce milli devrim yapılarak bilimsel sosyalizmin ilan edilmesini, ardından da enternasyonal bir devrim yapılması gerektiğini savunur. savunduğu düşüncenin de komünizmin alt yapısını oluşturduğunu bildiği için, bu kişilere sosyalist demekte bir zarar yoktur türkiye sınırları içerisinde. fakat, dışarıdan bakıldığında iş değişir. çünkü; dışarıdaki sosyalizm her türlü milli unsura karşıdır. türkiye'de de enternasyonal sosyalistler yok değildir. bunlar çok ilerici devrimcilerdir.
  komünist atatürkçü; atatürkçüler misak-ı milli'ye bağlıdırlar. komünistler sınırların kalkmasından yanadırlar. buna göre; böyle bir sınıflandırma yapılamaz. alternatifi için;
  (bkz: marksist kemalist)
  (bkz: atatürkçü sosyalist)
  (bkz: sosyalist ulusalcı)
  #3529705 :)
 • vahdettin vatan haini değildir

  79.
  ingilizlere, ''sarayıma dokunmayın da ne yaparsanız yapın.'' diyen bir insanı destekleyen, o'nu bir padişah gibi görebilen zihniyetin söyleyebilceği sözdür.
  #3529607 :)
 • uluser

  2.
  uludağ sözlük yazarlarının ünvanıdır. ''ulusozluk.com'' ismindeki ''ulu'' ile ''uuser'' kelimelerinin birleşiminden oluşmuş, ''uludağ sözlük yazarı''nı karşılayan sözcüktür.
  #3529560 :)
 • deniz gezmiş

  474.
  deniz gezmiş ve arkadaşları mustafa kemal'in hedeflediği devrim yolunda devam etmişlerdir yollarına. bunun en açık kanıtı, fikir kulüpleri toplantılarında atatürk'ün bursa nutku'nu okumalarıdır.
  --spoiler--
  Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu;Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır; demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır. Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç;Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir; diye düşünecek; ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek; demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek; Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki;ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir. işte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği
  --spoiler--
  (bkz: mustafa kemal atatürk ün bursa nutku)
  #3521821 :)
 • deniz gezmiş

  471.
  deniz gezmiş, çok deniz gezmiştir, çok yol arkadaşı edinmiştir. türkiye için, türkiye düşmanları tarafından öldürülmüştür. sadece bedeni gitmiştir dünyadan. fikirleri türkiye'deki gençliği kasup kavurmuştur ki hala da gençliği devrimci ateşiyle aydınlatmaktır. ve mustafa kemal'in türkiye'deki gençliğe koruması, devam ettirmesi için bıraktığı devrimlerin karşısında, o devrimleri görmezden gelen devrim düşmanlarının, vatan hainlerinin olacağını da yurtseverler anlamışlardır, deniz gezmiş'in yaşadığı olaylardan.
  ne yazık ki sözlükte de vardır devrim düşmanı puştperestler.
  #3521733 :)
 • halkevleri

  31.
  türk ocakları'nın siyasileşmeye başlaması sebebiyle, o'nun yerine chp'nin yan kuruluşu olan, mustafa kemal tarafından kurulan halkın örgütlü evleridir. halkevlerinin amacı; toplumdaki cehaleti yok etmektir, halkın okur-yazar oranını arttırmaktır, yoksula yardım etmektir, halka ücretsiz eğitim vermektir, halka kültür kazandırmaktır, halkın sağlık sorunlarını ücretsiz olarak gidermektir.
  #3521662 :)
 • deniz gezmiş

  464.
  --spoiler--
  türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. ve ben 24 yaşındayken kendimi türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum.
  Bizlerin tek özlemi tahsil sırasında bulunmamıza rağmen Türkiye'nin bağımsızlığıdır. Biz hiçbir zaman bütün çabamıza rağmen Türkiye'nin bağımsızlığını temin edemedik.

  Biz 50 sene evvel Kurtuluş Savaşı vermiş bir ülkenin çocukları olarak Kurtuluş Savaşı'nın gerçek tahlilini yapmaya her zaman için muktediriz. Biz yine çok iyi biliriz ki Türkiye Kurtuluş Savaşı'nı yapmak için Samsun'a çıkanlara istanbul örfi idaresince ve mahkemelerince idam cezası verilmiştir. Ve yine bilmekteyiz ki, Osmanlı imparatorluğu yüzlerce generalinden ancak birkaç tanesi Kurtuluş Savaşı'na iştirak etmiştir. Ve yine bilmekteyiz ki Kurtuluş Savaşı yapıldığı sırada istanbul'da bulunanlar bunları yapanlara eşkıya demiştir.
  --spoiler--

  (bkz: deniz gezmiş in savunması)
  #3521590 :)
 • türkçe kelimeleri yanlış yazma sorunsalı

  ?.
  dil bilgisi kurallarını bilmeyenlerin, bilenlerden yüzlerce kat fazla olduğu ülkemde; yapılan yalnışlardır.* sadece kural bilmemekten değil, telafuzdan kaynaklanan yanlışlar da vardır. yapılan yanlışlara örnekler:
  dahi anlamındaki ''de'' nin ayrı yazılmaması
  bağlaç olan ''ki'' nin bitişik yazılması
  şarj yerine şarz kullanılması
  'dil bilgisi'nin bitişik yazılması

  #3520424 :)
 • coca cola ile cola turka arasındaki farklar

  46.
  ikisi arasındaki tek fark; tatlarının farklı olmasıdır. bunun dışında birçok ortak özellikleri vardır;
  (bkz: coca-cola ile cola turka nın ortak özellikleri)
  #3520358 :)
 • sevgiliyle kavga ederken aniden dudağa yapışmak

  17.
  amerkan özentisi bir gencin, sevgiliyi yatıştırmak için belki tutar diye yaptığı eylemdir.
  #3520350 :)
 • yeni şeyler getiriyorum