• ülkücülük ve milliyetçiliğin zıt kavramlar olması

  1.
  ülkücülük, idealistliktir. fakat; günümüz türkiye'sinde ülkü ocakları ülkücülük adı altında türkçülük yapmaktadırlar. türkçülük, türk ırkının üstünlüğünü diğer ırklara kabul ettirmek adına diğer ırklara kırım yapmak demektir. bu da faşizmdir.**
  milliyetçilik ikiye ayrılır; birincisi, yurtseverlik. ikincisi, milli egemenliktir. yurtseverlik, ülke sınırları içerisinde yaşayan tüm halkların eşitliği ve refahı demektir. milli egemenlik, bir milletin kendi yolunu kendisinin tayin etmesi demektir.
  bu bakımdan, ülkücülüğün milliyetçilikle hiç bir alakası yoktur. çünkü; yurtseverlik ve milli egemenlik kavramlarını, kürt halkıyla örneklendirecek olursak; birincisinde, kürt halkının türk halkıyla eşit haklar içerisinde refahı, ikincisinde ise, kürt halkının bağımsızlığı söz konusudur. kendilerine ülkücü diyen insanlar ise, kürt halkıyla ilgili olan bu iki gerekliliğe de karşı çıkmaktadırlar. dolayısıyla, milliyetçilik ve ''ülkücülük'' adı altında yapılan türkçülük birbirine taban tabana zıttır.
  #3905565 :)
 • dokuz günlük bayram tatilleri

  9.
  (bkz: laik devlette dini bayram tatili yapılması)
  #3905486 :)
 • zeki kivrak

  1.
  * zeki; zekası kimi insana göre yüksek olandır. kıvraklık; hareketli, esnek vücuda sahip olan kişinin esnekliğini kullanarak vücudunu kıvırabilmesidir.
  ve burada zeka devreye girer. zeki insan kıvrak hareketleriyle insanları büyülecek düzeye gelir. bu kişi zeki kıvrak kişidir.

  bir de mecazi anlamda zeki kıvraklık vardır; laf kıvırmadır. sözde kişi, kendisi hakkında eksi olguların ortaya çıkmaması için, zekice laf kıvırabildiğinden, olguları başka yöne çekmeyi başarabilendir.
  #3904662 :)
 • 1667

  1.
  * ingiliz edebiyatının büyük hiciv ustası jonathan swift'in doğum yılıdır.
  osmanlı devleti divan şairi abdullah abdi'nin ölüm yılıdır.*
  #3904633 :)
 • 1644

  1.
  * Japon şair Bashö'nün doğum yılıdır.*
  #3904621 :)
 • oruc tutmadigi halde isigi acik birakan zihniyet

  6.
  birincisi; mahalle baskısından dolayıdır. ışığının kapalı olduğunu gören çevre sakinlerinin* hır gür çıkarmamaları için, eylemi gerçekleştiren ve de köktendinci-karşıdevrimci örgütlenen zihniyetçiklerin korkutmuş olduğu zihniyettir.

  ikincisi; çevre sakinlerine, komşularına ayıp olmasın diye; onların yanında olduğunu göstererek, ''oruç tutanlara saygı duyulmuyooor.'' zırvalığını yayan dallamaların harbiden dallama olduğunu kanıtlamaya, yeterli olan, oruç tutana saygısı olan oruç tutmayan ideal zihniyettir.
  #3904506 :)
 • refah seviyesi ile oruc arasindaki ters iliski

  ?.
  (bkz: refah seviyesi yükseldikçe inancın azalması)
  #3904490 :)
 • orucluyken opusmek

  9.
  (bkz: oruçluyken bir kıza seni seviyorum demek)
  #3902174 :)
 • oruç tutmanın saçmalığı

  1.
  oruç tutmak islam'ın bir şartıdır. ve oruç, sokakta ya da evde yaşayan açın halinden anlamaktır. ki fikir güzel. aç adamın halinden anlamak. uygulamaya bakınca, b*ktan beter.
  sen gün boyu yemek yeme, aç dur. sonra akşam eve gel loppadanak midene ziyafet çek. olur mu bu, oruç tutan bacım, kardeşim. yoksulluktan dolayı aç kalan adam, bir kaç saat aç kalabildikten sonra midesine eğlence yaşatan mıdır yoksa ''açlıktan geberecem lan'' diye inim inim inleyen midir?*
  misal, oruç tutarak bir şey yaptığını sanan insanlara göre; ben oruç tutmuyorum. ha onlara göre günahta işliyormuşum. lan elime geçen paraya bakıyorum bir de bir ayda ve de bir yılda kaç gün var ona bakıyorum. bu, ''oruç tutuyorum.'' diye ortalıkta gezen dallamaların yanında ben neymişim. istesem de istemesem de yılın 365 gün 6 saati oruç tutuyormuşum da haberim yok.

  madem, amaç açın halinden anlamak. bunun için, mideni çalıştıracağına kafanı çalıştır. aç adamı da kendi maddi seviyene ulaştırmak için çabala. neymiş? bunun için de, zekat veriyorlarmış. aç adama yetiyor mu ki bu zekat. düşüncesiz arkadaşım sen gel kafanı kullan bilimsel sosyalizmin ilan edilmesine yardımcı ol. ülkedeki her bireyin maddi durumu eşitlenmeye yakın olsun. sen anlamlı bir nedenden dolayı saçma bir uygulama ile yılın bir ayı aç kalmaktan kurtul. aç adam da bir yıl boyunca aç kalıpta gebermekten kurtulsun.
  #3901919 :)
 • silik yazarların geri dönebilmesi

  2.
  (bkz: kalitesiz yazarların kaliteli yazarları çekememesi)
  #3897308 :)
 • ramazanda oruç tutana saygı duymamak

  9.
  saygı duymamak? oruç tutan adama? oruç islam'ın bir gereğidir. türkiye, bir islam devleti değil, laik bir devlettir ki bu hususta, toplum da müslaman değil laik bir toplumd*ur ve de öyle olmalıdır.
  laiklik, din ve devlet işlerinin birbirnden ayrılmasının yanında ne tür olursa olsun inanca saygı duymayı gerektirir. müslümana inancından ve inancından ötürü saygı duyulmalıdır sevilmesede. bu da oruç tutana saygı duymayı gerektirir ki öyledir de zaten.

  evet, oruç tutan kişi saygıyla karşılanır. yanında hiç ses çıkarmadan onun nefes kokusuna katlanılsa bile. ama bu demek değildir ki; oruç tutmayan insan istediği yerde yemek yiyemez.

  efendim ülkenin dört bir yanındaki lokantalar, yemekhaneler oruç tutanlara göre ayarlanmaktadır. karnı acıkan adam yemek yemekte, bırakın yemek yemeği, yemeği bir ay boyunca yiyebileceği yeri zar zoruna bulabilmektedir. bu oruç tutana yapılan saygının da ötesinde torpil değildir de nedir?
  (bkz: oruç tutmayana yapılan saygısızlık)
  #3897278 :)
 • sağcı insanların düşünme yetileri

  ?.
  sağcı insanların düşünme, düşünebilme kabiliyetlerinin solculara nazaran daha da düşük olması durumudur. ve evet bu bir gerçektir. sebebi ise, sonucundan daha kolaydır ki iq seviyesi ne olursa olsun hemen herkesin anlayabileceği türdendir.

  gelelim sebebe; sağ düşünce** yapısına bakalım. sağ düşünce; ülkücülük, ılımlı islamcılık ve faşoculuktan oluşmaktadır. sol düşünce yapısına baktığımızda; kemalizm*, komünizm, sosyalizm, troçkizm, stalinizm, leninizm, marksizm, maoizm,...

  bu düşünmekten ve düşünememekten kaynaklanmaktadır. görüldüğü gibi sol kendi içinde bir çok akıma bölünmüştür. bu düşünce zenginliğinden kaynaklanır. sağ ise; pek bir akıma ayrılamamıştır. bu da düşünme kıtlığından kaynaklanmaktadır.

  bu analiz de, bu analizi okuyanlara, ''cahil'' diye tabir edilen sağ kesim insanının gerçekten de ''cahil'' olduğunu ortaya koymaktadır.
  #3887770 :)
 • allah ı gören ateistin söylemesi olası cümle

  86.
  bir ateistin rüyada söyleyebileceği sözdür ki; ateistler inançsız değil hiç bir dine inanmama inancına sahiptirler. tanrının yokluğu inancına sahiptirler. bu yüzdendir ki; yokluğuna inandıkları, daha doğrusu kendilerince ''yok'' olan bir şeyi/varlığı/olguyu/dogmayı rüyalarında görme olasılıkları da imkansıza yakın olacağından asla söylenemeyecek olan cümledir.
  (bkz: olmayan bir şeyin hayalini kurmak)**
  #3879441 :)
 • genç siviller

  117.
  ''darbeye hayır!'' diyerek yola çıkan, askeri darbeleri yuhlayıp da akp'nin demokratik karşı-devrimci sivil darbesini destekleyen sahte gülücüklü akp destekçisi insancıkların meydana getirdiği oluşumcuk.

  ortada fol da yumurta da yokken, medyadaki adıyla ergenekon soruşturması aracılığıyla içeri tıkılan insancık grubuna dahil olmayan insanlara, terör örgütü üyesi damgası yapıştıran insancıklardan, oluşumcuklardan ne beklenebilir ki?
  #3874520 :)
 • kucuk moskova

  7.
  sol düşünceyi benimsemiş kişilerin çoğunlukta olduğu, yapılan üçkağıtçılıklara, saygısızlıklara büyük tepki gösteren halkın akıllı kesiminin oturduğu semtlerle eşleştirilen tabirdir.
  gerici kesimin işi bellidir; sol düşünceyi sekteye uğratmak için namuslarını ortaya koymak. bunun için izlenen yollardan birisi de; bu tür semtlere b*k atmaktır.
  örnek;
  neymiş? abdullah öcalan ankara tuzluçayır lisesi'nde okumuş. bu zırvalığı ortaya atanlar tuzluçayır lisesi açıldığında apocuk'un kaç yaşında olduğunu bilmeyerek de gericiliklerinin yanında cahil olduklarını da alttan alttan belli eden insancıklardır.
  son olarak, bu tür semtlerin insanları namuslarını da hiç bir zaman mevzu bahis yapmazlar.
  (bkz: küçük arabistan)
  (bkz: küçük iran)
  #3855769 :)
 • atatürk ün alternatifi tayyip erdoğan dır

  ?.
  alternatiflik*, yapılması gereken bir eylemi farklı yollardan gerçekleştirmektir. mustafa kemal, türkiye'yi batılı* devletlerden daha da ileri taşımayı hedeflemiş, bu amaçta da bir çok icraat yapmıştır. oysa, rte mustafa kemal'in icraatlarını*** parça parça emperyalizme satmıştır, satmaya da devam etmektedir. gerçekleştirilmeye çalışılan eylemler farklı olduğundan dolayı alternatiflikten söz edilmez.
  (bkz: rte'nin mustafa kemal'in tırnağının içerisindeki pislik bile olamaması)
  #3830181 :)
 • ateistlerin kemalistlerden nefret etme nedenleri

  7.
  ateizm; dinle daha doğrusu dinsizlikle ilgili, kemalizm; ideolojiden daha da öte, ateistlerin** de türkiye'de rahatça yaşayabilmeleri için, imparatorluktan cumhuriyet yaratmış bir insanın ilkeleridir ki, bu iki düşünceyi birbiriyle karşılaştırmak cahillikten* başka bir şey değildir.
  ve bir ateist bu ülkede rahatça ''ben ateistim'' diyebiliyorsa; laiklik* ilkesinden dolayıdır.
  ayrıca (bkz: ateist bir kişinin kemalist olmadığı nereden bilinesidir?)
  (bkz: olmayan nedenler)
  #3829870 :)
 • gelecegin internetinin onizlemesini yapiyoruz

  4.
  an itibariyle 168 sitenin destek verdiği, internet sitelerinin kapatılmamasını protesto eden bir harekettir. tanıtım videosunda ekşi sözlük gibi sitelerin de destek vermesiyle, seslerinin daha çok çıkacağı söylenmektedir. ama bu sadece onların sesi değil, bizim de sesimizdir. youtube'u, dailymotion'ı hemen her internet kullanıcısı kullanmaktadır. bu harekete uludağ sözlük'ün de katılması hareketin bir hayli güçlenmesine neden olacaktır.
  (bkz: uludağ sözlük yönetimine sesleniyorum)
  #3829838 :)
 • uludag sozluk fasist yazarlar cemiyeti

  ?.
  hümanizm'i temellerine oturtmayan, bir hayvan gibi ayrımcılık* yapan insan şemali vasıtasıyla görünen canlıların üye olacağı cemiyet-i örgütdür.
  faşizm bir insanın değil, modern bir hayvanın benimseyebileceği bir görüştür ki; uludağ sözlük'te de bu cemiyetin üye sayısı hayli fazla olacaktır.

  fikret kızılok'un sözleriyle bitirelim; ''ırk esasına dayanan düşünce unsurları, insanlık ailesine üvey evlat yetiştirmek demektir.'' faşizm kişinin düşüncesini kabul ettirmek uğruna kırımı* da* getirdiğine göre; ''savaş aklı olmayanlara aittir.''
  #3828404 :)
 • ayar vemek zorunda hissetmek

  ?.
  (bkz: tespit yaptim mutluyum)
  #3826905 :)
 • yeni şeyler getiriyorum